Czyszczenie tapicerki

Czyszczenie tapicerkiW mieszkaniach, gdzie przebywają zwierzęta domowe problemem jest ich sierść osadzająca się na meblach tapicerowanych. Usuwanie tej sierści można łatwo przeprowadzić za pomocą szerokiej taśmy klejącej; sklejamy ją w małą pętlę i po ułożeniu na ręce czyścimy tapicerkę przeciągając ręką po całej powierzchni. Przy większej ilości zanieczyszczeń musimy się liczyć z koniecznością zużycia większej ilości taśmy. W ten sposób można czyścić różne meble tapicerowane z różnych zanieczyszczeń i kurzu.

Tekstylne wnętrze szuflad

Szuflady w wielu meblach można wykleić miękkim, puszystym materiałem tekstylnym np. welurem, ale także np. irchą. W takich szufladach będziemy przechowywać bardzo kruche i cenne przedmioty, które mogłyby ulec szybkiemu zniszczeniu w szufladach drewnianych. Materiał kleimy w ten sposób, że na spód szuflady i na boki wewnątrz nakładamy warstwę kleju Wikol i pozostawiamy na 10-15 min. do częściowego odparowania wody i zgęstnienia kleju. Następnie należy włożyć przyciętą tkaninę i docisnąć ją.

Witraże Tiffanyego

Bardzo dekoracyjnie wyglądają wszelkiego rodzaju witraże z barwnych szkiełek łączonych ze sobą. Podziwiamy ich piękno nie zdając sobie sprawy, że są łatwe do wykonania. Otóż każde odmierzone i przycięte szkiełko otaczamy cieniutką taśmą mosiężną a następnie lutownicą nanosimy lut na obrzeże taśmy. Rąbek utworzony z lutu zabezpieczy szkiełko przed wypadnięciem z taśmy. Następnie wszystkie tak wykonane elementy witraża już normalnie lutujemy ze sobą łącząc bardzo cienką warstewką lutu po obu stronach.

Uniwersalny kluczyk

Niedogodnością wszystkich kluczyków ampułowych jest konieczność ich głębszego wsunięcia w otwór w łbie śruby. Nie jest to możliwe, gdy śruba znajduje się we wgłębieniu. Usprawnienie kluczyka polega na wypiłowaniu na jego końcu kuli. Umożliwi to szybkie wkręcenie lub wykręcenie śruby przy skośnym położeniu kluczyka. Oczywiście pierwsze i ostatnie obroty muszą być wykonane krótszym ramieniem kluczyka, które można wsunąć we wgłębienie, a tym samym wywierać większy moment obrotowy.

Zamocowanie lambrekinu

Konstrukcja typowych karniszy blaszanych lub drewnianych nie umożliwia zamocowania lambrekinu w taki sam sposób jak zasłon i firanek. Brakuje bowiem dodatkowej szyny z żabkami do tego elementu dekoracyjnego. Lambrekin można jednak łatwo podwiesić stosując taśmę dwustronnie klejącą. Przyklejamy ją do czołowej, osłonowej powierzchni karnisza i do niej przyklejamy lambrekin odpowiednio wcześniej uformowany. W ten sposób możemy podwiesić nawet ciężkie lambrekiny z grubych materiałów.

Podstawka pod butelki

Podstawka pod butelkiZ kawałka wykładziny z PCW można wyciąć wygodną i bardzo praktyczną podstawkę pod buteleczkę lub naczynie z tuszem, farbą, itp. płynami. Zamocowanie buteleczki zapobiega jej wywróceniu i wylaniu zawartości. Taką podkładkę już od wielu lat skutecznie wykorzystuję przy wszelkiego rodzaju pracach przy biurku, szczególnie do buteleczek z tuszem, które muszą być cały czas otwarte. Podstawka powinna mieć średnicę około 8-10 cm.

Oklejanie płótnem

Oklejanie płótnemStare, zniszczone drzwiczki szafek kuchennych można odnowić naklejając na nie grubsze płótno np. lniane i lakierując jego powierzchnię dobrym jakościowo lakierem bezbarwnym. Sam lakier może być również klejem. Najpierw jednak drzwiczki trzeba obłożyć płótnem. Na spodzie napina się płótno gumą modelarską. Nadmiar jego obcina się dopiero po wyschnięciu lakieru. Lakierujemy płótno na czole drzwiczek i na bocznych krawędziach.

Formowanie skóry

img12 (9)Namoczoną w wodzie lub denaturacie skórę można trwale ukształtować, np. w czaszę, na starej piłce skórzanej. Trzeba pomyśleć o dobrym dociśnięciu jej w tej pozycji do wyschnięcia. Najlepiej dociskać skórę owijając ją na piłce kilkoma zwojami sznurka. Doskonałe rezultaty uzyskuje się dociskając skórę poprzez nałożenie i mocne naprężenie siatki, nawet takiej, w której sprzedawane są owoce.