Plon główny, przedplony i poplony

Plon główny, przedplony i poplony.

Ponieważ nasza działka jest mała, musimy jak najlepiej wykorzystać jej powierzchnię, również tę przeznaczoną pod uprawę warzyw. Powinna być ona stale zajęta przez rośliny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a częściowo nawet zimą.

Plon główny to rośliny o długim okresie wzrostu, które najdłużej zajmują pole. Są to np.: ogórki, pomidory, papryka, cebula, cukinia, marchew, skorzonera i inne.

Rośliny, które mają krótki okres wzrostu i krótko zajmują miejsce, możemy uprawiać:

— jako przedplon — siejemy je lub sadzimy wczesną wiosną i zbieramy przed wysadzeniem plonu głównego;

— jako poplon — siejemy lub sadzimy po zbiorze plonu głównego.

Jako przedplony lub poplony nadają się: sałata, szpinak, rzodkiewka i kalarepa. Po sprzęcie plonu głównego możemy uprawiać również fasolę na zielony strąk, wczesne odmiany kalafiorów na zbiór jesienny, brokuły, jarmuż, endywię, roszponkę czy kapustę pekińską.

Warzywa możemy uprawiać również w formie upraw współrzędnych, zwanych także śródplonami. Wtedy na zagonku — oprócz plonu głównego — będziemy mieli równocześnie warzywo o krótkim okresie wegetacji, np. sałatę czy rzodkiewkę. Zbieramy je wcześniej, zanim roślina główna zacznie się rozrastać. Pamiętajmy zawsze, że upraw nie należy zbytnio zagęszczać. Uprawy współrzędne są dość kłopotliwe, często utrudniają pielenie i pielęgnację. Można je stosować na działce wtedy, gdy gleba nie jest zbytnio zachwaszczona i nie zaskorupia się.

Międzyplonem nazywamy warzywa siane w jesieni, np. szpinak, a zbierane na wiosnę.

Pamiętajmy o tym, że intensywna uprawa warzyw, umożliwiająca zebranie dwóch, a czasem i więcej plonów z jednego zagonka, wymaga dużego nakładu pracy. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, lepiej nie kusić się na uprawy współrzędne, gdyż potem możemy nie dać sobie rady z zabiegami uprawowymi. Jeśli ziemia nie jest próchniczna korzystniej będzie jako poplon wysiać nawozy zielone i przykopać je jesienią.

Tabela wskazuje, jak rozplanować uprawę na poszczególnych częściach działki w ciągu czterech lat.

Tabela .Przykład zmianowania warzyw przy stosowaniu obornika co drugi rok.

1 rok uprawy

Kapustne Motylkowe
Dyniowate Cebulowe
Psiankowate Korzeniowe
na oborniku bez obornika

2 rok uprawy

Cebulowe

Korzeniowe

Kapustne
Motylkowe Dyniowate

Psiankowate

bez obornika na oborniku

3 rok uprawy

Dyniowate Cebulowe
Psiankowate Korzeniowe
Kapustne Motylkowe
na oborniku bez obornika

4 rok uprawy

Motylkowe Dyniowate

Psiankowate

Cebulowe

Korzeniowe

Kapustne
bez obornika na oborniku