Uchwyt na wędki

img13 (8)Jak wiele kłopotu mogą sprawić wędki składane w łódkach wędkarskich w czasie przewożenia ich z łowiska i na łowisko mogą powiedzieć nawet doświadczeni wędkarze. Dobrym usprawnieniem w tym wypadku może być specjalny uchwyt wykonany z kawałków rur z PCW. Szereg rurek mocujemy do metalowej obejmy, a tę do wewnętrznej strony burty łodzi. W rurki można wsunąć uchwyt wędki. W takiej pozycji można przewozić nawet kilka wędek bez obawy splątania się żyłek. Uchwyt powinien umożliwiać przewożenie 2-5 różnej wielkości wędek.

Rozchwiany stołek

Rozchwiany stołekPowodem chwiania się stołków, a szczególnie taboretów i krzeseł jest zmiana długości którejś z nóg na skutek pęcznienia drewna lub wytarcia czoła nogi. Aby wyrównać długości wszystkich nóg trzeba określić, która z nich jest najdłuższa (może być ich więcej), a następnie pilnikiem lub piłką skrócić ją. Dłuższą nogę znajdziemy ustawiając mebel na płaskiej płycie. Następnie każdą z nóg kolejno wysuwamy poza nią. Wzdłuż górnej krawędzi płyty łatwo będzie wykreślić linię, według której trzeba obciąć dłuższą nogę.

Przechowywanie butów

Długie buty zimowe muszą być przechowywane w odpowiedni sposób tzn. taki, aby długie ich cholewki nie ulegały załamaniu. Z braku odpowiednich przyrządów można je zawiesić, każdy na dwóch klamerkach do bielizny przymocowanych do typowego wieszaka ubraniowego. Taki zestaw łatwo już zawiesić na drążku w szafie lub na odpowiednim wieszaku w garderobie. Buty będzie łatwo zdejmować i zawieszać w razie potrzeby. Taki sposób przechowywania umożliwi również włożenie prawideł do ich wnętrza.

Smarowanie prowadnic

img16 (9)Tradycyjnie mocowane szuflady w wielu meblach częstokroć zacinają się i trudno je wysunąć lub wsunąć. Nie zawsze poprawienie przesuwu szuflady musi polegać na podstruganiu listewek prowadzących przybitych od wewnątrz do korpusu mebla. Niejednokrotnie wystarczy rowki na boku każdej szuflady nasmarować, najlepiej mydłem lub stearyną ze zwykłej świecy domowej. Mydło lub stearyna nie spowodują trwałych przebarwień drewna, z którego wykonana jest szuflada i korpus mebla, a stworzą niezbędny poślizg.

Pętla na lince

Sznurki z tworzywa sztucznego czy też żyłki wędkarskie, tworzące np. suszarkę do bielizny, mocuje się w pętle za pośrednictwem zacisków metalowych. Doskonałe będą zaciski wymontowane ze starej kostki ceramicznej, używanej do łączenia przewodów elektrycznych. Wkręty w zaciskach należy dokręcić bardzo silne. Takie łączenie stosuje się na ogół do cieńszych linek i żyłek średnicą nie przekraczających 2 mm. Z jednej kostki można wymontować 2 lub 3 zaciski.

Ochrona przed zalaniem

Warto w odniesieniu do łazienek i kuchni przewidzieć zabezpieczenie podłóg drewnianych w innych pomieszczeniach przed zalaniem wodą w przypadku awarii sieci wodociągowej. W tym celu instaluje się progi, bądź też korzystając z różnej grubości płytek ceramicznych i np. klepki, na przejściu miedzy pomieszczeniami montuje się nieco wyższe kątowniki nierdzewne. Nie dopuszczą do przesiąknięcia wody z niewielkiego zalania pod klepkę, mozaikę lub panele podłogowe.

Zabezpieczenie samochodu

Doskonałym zabezpieczeniem parkującego na podjeździe lub w garażu samochodu przed kradzieżą jest metalowy profil (kołek), wsuwany w zabetonowane gniazdo i zamykany dobrą kłódką lub zamkiem bębenkowym. Na pewno utrudni kradzież pojazdu. Takie zamknięcie jest łatwe do wykonania, a trudne do sforsowania przez złodzieja, o ile zastosujemy dobry zamek lub kłódkę, a kołek będzie wpuszczony w beton na głębokość co najmniej 30-40 cm.