Wiejska garderoba

Wiejska garderobaFunkcję komody lub szafy-bieliźniarki może pełnić wyplatany z wikliny kosz lub stara skrzynia posagowa.
Są to meble nieszablonowe i pełne wdzięku. Warto jednak wiedzieć, że wnętrza „retro” stwarzają wiele niebezpieczeństw. Należy je tworzyć z pewnym dystansem i odrobiną przekory, gdyż inaczej łatwo można być posądzonym o brak gustu.
Niezwykle ważny jest też schemat kolorystyczny sypialni. Właściwe zestawienie kolorów stałego wyposażenia z kolorem pościeli, zasłon, mebli i uzupełniających drobiazgów oraz odpowiednie oświetlenie wystarczają nieraz za pomysł na sypialnię.
Czasami szafy do przechowywania ubrań i bielizny nie są częścią wyposażenia sypialni, a znajdują się w przylegającym do niej oddzielnym pomieszczeniu, pełniącym funkcję garderoby. Nie musi ona mieć specjalnego oświetlenia, a wietrzenie jej odbywa się przez przewód wentylacyjny w ścianie zewnętrznej. Jeśli służy wszystkim członkom rodziny, musi być do niej dostęp z przedpokoju, jeśli tylko rodzicom, powinna, zastępując szafę, przylegać do ich pokoju. Ściany garderoby najlepiej jest pomalować farbą olejną lub wytapetować, na podłodze można ułożyć PCW lub lenteks.
Przedstawiona propozycja dotyczy pomieszczeń specjalnie przeznaczonych na sypialnie, często jednak śpi się w miejscu specjalnie wydzielonym, np. w pokoju dziennym. Taka pseudosypialnia ogranicza się na ogół do wersalki, tapczanu-półki, tapczanu zwykłego ze skrzynią na pościel lub kanapy, która w dzień pełni rolę siedziska. Dobrze jest, gdy w pobliżu tapczanu znajduje się niski stolik, półka i miękki dywanik lub skóra. W dzień surowość prostokątnego tapczanu złagodzić mogą kolorowe, własnoręcznie wykonane poduszki w pokrowcach z barwnego aksamitu czy welwetu, rozrzucone z zamierzoną niedbałością na jednobarwnej narzucie.