Wiercenie w glazurze

Wiercenie w glazurzeWiercenie otworów w okładzinach ściennych z płytek ceramicznych może sprawić nieco kłopotu. Otóż trudno jest wywiercić otwór w zaznaczonym miejscu, gdyż ostrze wiertła do betonu przy rozpoczynaniu wiercenia ślizga się po powierzchni płytki i schodzi z miejsca wiercenia. Możemy temu zapobiec naklejając w miejscu wiercenia pasek zwykłego plastra lekarskiego. Z niego ostrze wiertła nie ześlizgnie się i wywiercimy otwór w ściśle przewidzianym miejscu. Dobrze jest nakleić krzyżowo dwa paski.

Pewniejszy wkrętak

Wkrętak łatwo się wyślizguje z nacięcia prostego i niszczy jego końce, nawet jeśli szerokość ostrza właściwie się dobierze do wielkości łba wkręta. Dzieje się tak głównie we wkrętach z metali kolorowych i we wszystkich tych, w których nacięcie jest zbyt płytkie. Pewniejsze utrzymanie go w nacięciu uzyskamy wypiłowując na czole płaskiego wkrętaka lekkie wklęśnięcie. Końce ostrza wtedy będą dokładniej dociskane do dna nacięcia w pobliżu jego końców.

Uniwersalny zestaw instalacyjny

Stelaże, czyli elementy montażowe, służą do instalowania wiszącej armatury sanitarnej umywalek, bidetów i misek ustępowych. Najczęściej stosowane mają kształt stalowej ramy przykręconej do ściany i podłoża. Zabudowuje się ją następnie płytami gipsowo-kartonowymi i wykańcza przyklejając ścienne płytki ceramiczne. Zestawy zawierają elementy do podłączenia potrzebnych instalacji wodnych i ściekowych. Zestaw uniwersalny można zamontować w ścianie z płyt.

Stelażowa zabudowa łazienki

Dogodnym rozwiązaniem przy urządzaniu łazienki jest zastosowanie stelaży instalacyjnych przymocowanych w ciągu do jednej ze ścian. Jeżeli stelaże rozstawimy w odległościach nie większych niż 50-60cm to można będzie obudować je jedną płytą gipsowo-kartonową o grubości większej niż 18mm. Warunkiem jest jednak dokładne zamontowanie każdego stelaża tak, aby czoła znalazły się w jednej linii. Do przykręconej płyty gipsowo-kartonowej po zagruntowaniu przykleja się ścienne płytki ceramiczne.

Układy płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne można przyklejać do ścian i podłoży w różnych układach tworząc różny bieg spoin i barwne kompozycje. Najczęściej jednak układa się je ze spoinami równoległymi, rzadziej ze skośnymi (pod różnym kątem względem podłoża). Układ skośny w wielu wypadkach charakteryzuje się większą estetyką. Wymaga jednak dużo większego nakładu pracy głównie przy obróbce samych płytek. Również w tym układzie wystąpi większa ilość odpadów przy przycinaniu płytek skrajnych. Oznacza to zakup większej ilości.

Płytki perforowane

W przestrzennych konstrukcjach drewnianych z belek, krawędziaków itp. części o dużych przekrojach zamiast tradycyjnych połączeń ciesielskich nożna stosować do łączenia płytki perforowane. Potrzebny kształt płytki wycina się z większej płytki. Części łączy się przykręcając płytki z obu stron elementów. Do mocowania można zastosować typowe wkręty do drewna lub gwoździe karbowane. Ten sposób łączenia jest bardzo prosty i szybki, z tego też względu jest zalecany do wszystkich konstrukcji, które później będą obudowane.

Obmurowany zestaw instalacyjny

Coraz chętniej w naszym budownictwie stosuje się stelaże, zwane też elementami montażowymi. Na nich mocuje się wiszące urządzenia sanitarne. Niektóre z tych stelaży po zamocowaniu do ściany obramowuje się cegłami, a następnie okleja glazurą. Warto stosować tego typu stelaże do zawieszania misek ustępowych, bidetów, umywalek lub pisuarów. Tak wyposażona łazienka uzyskuje wysokie efekty estetyczne i użytkowe.

Wiszące miski ustępowe

Coraz większe uznanie znajdują wiszące miski ustępowe. Zawiesza się je na stelażach (zestawach)instalacyjnych, obudowanych następnie płytami gipsowo-kartonowymi i glazurą. Wewnątrz stelaża jest zamontowana spłuczka, do której dostęp jest poprzez przycisk spłukujący. Również wszystkie instalacje są ukryte wewnątrz ściany, a to pozwala na łatwe utrzymanie czystości i higieny. Tak zawieszona miska ustępowa (lub bidet) wytrzymuje obciążenie nawet 400 kg, nie ma więc obawy jej uszkodzenia pod ciężarem.