Izolacja ścian piwnicznych

Izolacja termiczna fundamentówZewnętrzne ściany piwniczne powinny mieć wewnętrzną warstwę izolacji termicznej, najlepiej z płyt styropianowych. Ze względu na wyeliminowanie ucieczki ciepła, przy nie ocieplonej posadzce piwnicy izolacja ta powinna być zagłębiona na około 1 m poniżej poziomu gruntu. W posadzce ocieplonej, a taką wykonuje się, gdy chcemy, aby w pomieszczeniu piwnicznym panowała temperatura nie niższa niż 16 stopni Celsjusza, izolacja termiczna wewnątrz ściany musi sięgać 0,5 m poniżej poziomu posadzki.

Pionowa izolacja wodoszczelna

Nowoczesną metodą wykonywania pionowych izolacji przeciwwilgociowych ścian fundamentowych i piwnicznych jest nałożenie trzech warstw zapraw wodoszczelnych czyli takich, w których cienka warstwa tynku zawiera domieszkę preparatu uszczelniającego. Warstwy nakłada się kolejno jedna na drugą, po dobrym związaniu poprzedniej. Każdą warstwę należy bardzo starannie zatrzeć na gładko za pomocą pacy stalowej.

Membrany gumowe

Membrany gumowe Trelleborg służące do krycia dachów płaskich, stropodachów i tarasów łączy się na zakład mocując łącznikami mechanicznymi – kotwami. Linie styku membran uszczelnia się przyklejając taśmy uszczelniające. Tak wykonana izolacja wodoszczelna wykazuje bardzo dużą trwałość, nawet w ekstremalnych warunkach eksploatacji. Mechaniczne mocowanie umożliwia w tym wypadku krycie podłoży niepewnych – takich, w których poszczególne elementy stropodachu np. płyty przemieszczają się względem siebie, klawiszują itp.

Izolacja kabiny

Wygodną kabinę prysznicową z brodzikiem można wymurować z elementów ceramicznych. Kabinę ustawia się w narożu ścian i domurowuje trzecią ściankę. Osłonę stanowią przesuwane drzwiczki od czoła kabiny. Przed wykończeniem ścian płytkami ceramicznymi na powierzchniach należy wykonać hydroizolację np. z masy Procor firmy Grace. Izolację w postaci płynnej nakłada się na powierzchnię pacą. Po wyschnięciu i jej zastygnięciu można bezpośrednio do powierzchni przyklejać płytki ceramiczne typową zaprawą klejącą do płytek.

Ochrona drewna

Ze względu na wyeliminowanie korozji biologicznej drewna wszystkie belki stropowe lub inne stykające się z murami ceramicznymi lub kamiennymi powinny być dobrze zaimpregnowane oraz dodatkowo chronione hydroizolacją. Skutecznym zabezpieczeniem może być tu ułożenie belki na dwóch warstwach papy sklejonych lepikiem oraz odizolowanie jej czoła od muru w taki sam sposób. Zamiast papy można zastosować folię budowlaną również sklejoną lepikiem bitumicznym lub też przewidzieć 5 cm przestrzeń wentylacyjną.