Suchy tynk z płyt

Suchy tynk z płytPłytami gipsowo-kartonowymi możemy wykańczać powierzchnie ścian murowanych, nie otynkowanych. Płyty przyklejone do powierzchni tworzą gotowy tynk, jakości lepszej niż tradycyjny, a poza tym eliminują stosowanie tzw. mokrych technologii (tynkowanie), które wprowadzają dodatkową wilgoć do pomieszczeń. Przykleja się je zaprawą gipsową nakładaną plackami równomiernie rozmieszczonymi na spodzie płyt. Wystarczy po tym płytę ustawić pionowo, dopasować do sąsiednich i docisnąć do muru. Następnie styki płyt zaszpachlowujemy.

Podkładka pod ceramikę

Stojące miski ustępowe i bidety na ogól osadzało się, no świeżej, rozścielonej zaprawie cementowej i po jej stwardnieniu przykręcało do podłoża kotwami. To gwarantowało oparcie całego spodu miski na równym podkładzie. Lepszym rozwiązaniem, gwarantującym właściwe oparcie jest zastosowanie podkładek w postaci elastycznych taśm samoprzylepnych. Przykleja się je do spodu ceramiki i wraz z nią mocuje kotwami. Dobrze jest też wyciąć podkładkę z grubszej 2-4 mm pianki poliuretanowej lub korka technicznego.

Odpływ wody z pralki

Wykonując instalację ściekową w naszym domu lub mieszkaniu musimy pamiętać o właściwym podłączeniu pralki lub zmywarki do naczń do istniejącej instalacji zbiorczej. Otóż odpływ z tych urządzeń nie może być położony niżej o odpływu z urządzeń sanitarnych np. umywalki lub miski ustępowej. Gdy będzie niżej, może to doprowadzić do cofania się nieczystości i ich wpływu do pralki lub zmywarki, a tym samym może spowodować duże zanieczyszczenie prania lub naczyń.

Ocieplające płyty fasadowe

Ocieplające płyty fasadoweW budynkach o konstrukcji drewnianej dodatkowym ociepleniem mogą być płyty fasadowe z wełny szklanej mocowane do zewnętrznej powierzchni ściany. Płyty te następnie osłania się elewacją typu siding lub elewacją z desek ułożonych pionowo lub poziomo. W zależności od grubości płyty można zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła U (dawny k) dla ścian nawet do 0,2 W/m2K. Przed przybiciem elewacji należy zamocować izolację wiatroszczelną ze specjalnej folii dachowej.

Bloczki z keramzytobetonu

Bloczki z keramzytobetonuDo izolacji termicznej, szczególnie posadzek na gruncie warto zastosować prostopadłościenne bloczki wykonane z keramzytobetonu. Ten materiał to drobne granulki keramzytu połączone zaprawą cementową. A z kolei keramzyt to, jak wiadomo dobry materiał izolacyjny powstały poprzez uzyskanie w granulkach drobnych, zamkniętych porów powietrznych w procesie wypalania gliny tzw, poryzacja. Z keramzytu wykonuje się również różnego rodzaju pustaki ścienne o bardzo dobrej izolacyjności termicznej.

Przecinanie kostki brukowej

Przecinanie kostki brukowejDo przecinania, a raczej łupania bloczków betonowych, cegieł, kamieni itd. warto wykonać prosty przyrząd. Ostrza tnące z twardej stali przemieszcza się w nim w dwóch trzpieniach bocznych, osadzonych w stalowej podstawie. Trzeba w ostrze bardzo silnie uderzać młotkiem, najlepiej bardzo ciężkim o masie około 5 kg. Jedno silne uderzenie młotkiem, przy prawidłowym ukształtowaniu krawędzi tnącej przyrządu powinno doprowadzić do rozłupania kostki.

Ceramiczny blat z płytek

Ceramiczny blat z płytekDoskonały blat do stojących szafek kuchennych wykonamy z grubej 25 mm płyty wiórowej lub sklejonych dwóch o mniejszej grubości. Im blat grubszy, tym większa jego wytrzymałość i sztywność. Do górnej powierzchni blatu przyklejamy Wikolem ceramiczne płytki podłogowe lub uniwersalne. Ważne, aby położenie płytek dokładnie wyznaczyć za pomocą plastikowych krzyżyków dystansowych. Spoiny muszą być równe. Wypełniamy je następnie kitem silikonowym odpowiedniego koloru.