Izolacja termiczna fundamentów

Izolacja termiczna fundamentówDo izolacji termicznej ścian piwnicznych od zewnątrz można stosować specjalne płyty z twardego styropianu. Przykleja się je do świeżo nałożonej hydroizolacji bitumicznych na bazie wody. Następnie zasypuje wykop wokół fundamentów warstwą dobrze przepuszczalnej ziemi lub żwiru. Płyty te na powierzchni stykającej się z fundamentem mają nacięte płytkie rowki, którymi skraplająca się wilgoć spływa w dół do drenażu nie zalegając przy hydroizolacji. Zewnętrzna powierzchnia płyt umożliwia nałożenie tynku.

Powiększenie grubości izolacji

Dla ocieplenia poddasza, pomiędzy krokwiami należy umieścić warstwę izolacji cieplnej o grubości co najmniej 20 cm. Najczęściej szerokość krokwi jest mniejsza. Aby więc uzyskać niezbędną grubość izolacji należy powiększyć szerokość krokwi poprzez przybicie do nich nadbitek. Innym sposobem jest przybicie do boków specjalnych łączników oddalających wewnętrzne pokrycie poddasza. Można wreszcie umieścić dodatkową warstwę izolacji pomiędzy poziomymi łatami przybitymi do krokwi.

Papy zgrzewalne

Papy zgrzewalnePrzy izolowaniu dachów płaskich i o małym pochyleniu warto stosować papy zgrzewalne Uno-Tech firmy Trelleborg. Nie przykleja się ich do podłoża lecz jedynie mocuje łącznikami mechanicznymi wzdłuż jednego boku pasa. Kolejny wyżej układany pas jest również mocowany mechanicznie, a dolną krawędzią zgrzewany do poprzednio ułożonego, z zakładem 12 cm. Dzięki temu pasy mogą się swobodnie kurczyć i rozszerzać, a tym samym papa nie pęka tak, jak inne papy zgrzewalne stosowane do tego typu pokryć dachowych.

Wykręcanie udarowe

Wielu wkrętów wkręconych w twarde materiały nie da się wykręcić bez użycia bardzo dużej siły. Można jednak do tego celu zastosować wkrętak udarowy wykonany z metalu. Po włożeniu ostrza tego wkrętaka w nacięcie na łbie wkręta należy silnie uderzyć młotkiem w uchwyt wkrętaka. Uderzenie zostanie zamienione na ruch obrotowy ostrza. Im silniej uderzamy, tym moment wykręcający będzie większy. Do odkręcania należy zastosować też metalowy młotek ślusarski najlepiej o ciężarze nie mniejszym niż 500 g.

Systemy pustaków

pustaki styropianoweW kraju produkuje się różnorodne elementy tworzące systemy budowy domów z pustaków styropianowych. Z nich wykonuje się ściany zewnętrzne proste i łamane, wewnętrzne, a także wieńce i stropy. Poszczególne pustaki łączy się między sobą za pomocą wytłoczonych zamków, a następnie ich wnętrza wypełnia betonem. Uzyskujemy ścianę nośną doskonale ocieploną, gdyż wypełniającą warstwę betonu o grubości 15 cm otaczają z obu stron dwie warstwy – ścianki styropianowe o grubości 5-20 cm.

Ochrona betonu

img10 (8)Dojrzewający beton wymaga ochrony. Musimy go chronić zarówno przed mrozem jak i zbytnimi upałami w czasie których następuje odparowywanie wilgoci niezbędnej do wiązania cementu. Dlatego w okresie spodziewanych przymrozków powierzchnię betonu należy pokryć słomianymi lub trzcinowymi matami, zaś w lecie grubą folią ogrodniczą lub budowlaną. Okresowo trzeba też w okresie letnim skrapiać beton wodą. Niewielką ilością, ale nawet 2-3 razy dziennie, szczególnie w okresie silnych upałów.

Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych

plyty gipsowePłyty gipsowo-kartonowe przykręcamy do konstrukcji z profili blaszanych lub przybijamy karbowanymi gwoździkami do konstrukcji drewnianych. W obu przypadkach musimy pamiętać, że łby gwoździ lub wkrętów powinny być oddalone o 15 mm od krawędzi płyty. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby łeb wkręta lub gwoździa zamocować w taki sposób (wkręcić lub dobić), aby docisnął karton płyty lekko chowając się w nią. Nie może wystawać poza lico płyty, ani też być schowany zbyt głęboko, na tyle że przerwie karton.