Jednakowe odczytywanie pomiarów

img16 (8)Przy dokładnych pracach ważne jest prawidłowe mierzenie tą samą miarką. Aby uniknąć błędu odczytu, powinniśmy na podziałkę patrzeć zawsze pod tym samym kątem. Spojrzenie z innego kąta zafałszuje wynik. Najlepiej patrzeć zawsze prostopadle. Błąd pomiaru będzie tym większy im grubsza miarka. Dotyczy to przede wszystkim miarek drewnianych, których grubość dochodzi do 2-2,5 mm.

Rozmieszczenie akcesoriów przy prysznicu

W przypadku kabiny prysznicowej rączkę prysznica zawiesza się na wysokości nie niższej niż 180 cm. Baterię prysznicową, naścienną należy zamontować na wysokości 100-110 cm, zaś ewentualne siedzenie na wysokości 55 cm. Wszelkie uchwyty na środki czystości należy zawiesić na wysokości 120 cm ponad powierzchnią posadzki. W przypadku głębokich brodzików, znacznie oddalonych od posadzki wielkości powinno się skorygować w górę o głębokość samego brodzika.

Rozstawienie otworów

Połączenia kołkowePrzy wszelkich połączeniach kołkami drewnianych części mebli konieczne jest rozmieszczenie kołków identyczne w obu łączonych elementach. Warto do tego zastosować wzornik sporządzony z metalowego kątownika. We wzorniku w ściśle określonych odległościach wierci się szereg otworów, które będą stanowić prowadzenie wiertła przy wierceniu w obu łączonych elementach. Wzornik przykładamy w różny sposób do obu elementów, ale w każdym przypadku uzyskamy żądane, dokładne rozstawienie otworów.

Zbiorcze trasowanie

Wiele konstrukcji wymaga przygotowania dużej liczby jednakowych elementów o różnych kształtach. Np. przy budowie ogrodzenia sztachetowego, musimy wyciąć z listew naprawdę dużą liczbę sztachet. Przed obróbką konieczne jest wytrasowanie żądanych kształtów, zaznaczenie długości przycinania itp. Trasowanie wielu jednakowych przedmiotów znacznie ułatwi nam ich sklejenie taśmą samoprzylepną. W ten sposób można trasować długości do obcięcia, miejsca wiercenia otworów lub dłutowania wycięć i wgłębień.

Miarka

Niektórzy producenci miarek zwijanych nanoszą na ich zaczepy ziarna ścierne, zwiększające tarcie tego elementu o mierzony przedmiot. Zapobiega to ześlizgiwaniu się zaczepu z mierzonych przedmiotów o powierzchniach krzywoliniowych i bardzo gładkich. W warunkach domowych można zeskrobać kilka ziaren ściernych np. z gruboziarnistego papieru ściernego używanego do szlifowania podłóg. Po tym na powierzchnie zaczepu nanosimy cienką warstewkę kleju dwuskładnikowego i posypujemy ziarnami ściernymi.

Mocniejsza skrzynka uciosowa

skrzynka uciosowaSkrzynki uciosowe, szczególnie drewniane, tak jak każde narzędzie zużywają się i niszczą. W skrzynkach ulegają rozchwianiu pionowe ścianki sklejone lub skręcone z podstawą, w których prowadzimy piłę. Rozluźnienie połączenia ścianek prowadzi do błędów przecinania. Aby to wyeliminować trzeba przybić na górze trzy cienkie listewki, które nie będą przeszkadzały w cięciu, a usztywnią całość tworząc dodatkowe połączenie dwóch ścianek najbardziej narażonych na rozchwianie.

Ergonomia w łazience

Projektując wyposażenie nowej łazienki lub zmieniając położenie ceramiki w starej podczas remontu musimy uwzględnić takie rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, które będzie gwarantowało niezbędną powierzchnie, przed nimi, umożliwiającą swobodne korzystanie z urządzenia. Takie wyposażenie jak wanna, umywalka, bidet lub miska ustępowa mają różną wielkość, różnej wielkości jest również wymagana przestrzeń dla korzystania z nich. Na rysunku podano optymalne powierzchnie dla nich.

Pion z barwiącym sznurkiem

Bardzo wygodnym narzędziem domowym jest pion sznurkowy, zakończony metalowym pojemnikiem. Sam sznurek można zwinąć do wnętrza pojemnika. Tam też nasypujemy proszek barwiący np. barwny pigment sypki do farb. Sznurkiem nasyconym tym proszkiem można będzie łatwo odbijać na ścianach lub podłogach linie proste większej długości, wyznaczające np. położenie pionowe brytów tapety, rozgraniczenia kolorów lub też kierunki układania płytek ceramicznych.