Odżywiczanie drewna

img13 (11)Przy malowaniu drewna ważne jest, by całkowicie usunąć żywicę, szczególnie z sęków. Najlepiej to zrobić podgrzewając sęk dmuchawą i wycierając wypływającą żywicę tamponem zmoczonym w terpentynie. Musimy robić to tak długo, aż żywica przestanie wypływać. Wtedy po przetarciu szmatką pozostanie ona czysta bez śladów żywicy.

Drzwi obrotowe

Niekiedy korzystne może być zainstalowanie w pomieszczeniach drzwi obrotowych np. pomiędzy sypialnią, a garderobą. Można je przewidzieć tam, gdzie nie jest konieczna duża szczelność i akustyczność. Warto je zamontować, gdyż są najłatwiejsze do samodzielnego wykonania choćby z kawałka płyty wiórowej lub innej drewnopochodnej. Wykończenie estetyczne płyty będzie proste, a ją samą łatwo zamontować na dwóch obrotowych trzpieniach wsuniętych w metalowe tulejki najlepiej mosiężne.

Kołki do płyt

Wiele ścian w nowo oddawanych do użytku mieszkaniach jest wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, włóknowo-gipsowych lub drewnopochodnych. Do mocowania i zawieszania przedmiotów na tych ścianach przeznaczone są specjalne plastikowe kołki o większej średnicy z głęboko naciętą rzeźbą gwintu. Właśnie dzięki tej głębokości gwintu kołek po wkręceniu wkręta silnie zakleszcza się w ścianach np. instalacyjnych lub działowych pokrytych jedną lub dwiema warstwami płyt gipsowo-kartonowych.

Imadło ze ścisku stolarskiego

Jeżeli do zwykłego śrubowego ścisku stolarskiego przyspawamy grubą podkładkę ze stali, otrzymamy proste imadło. Podstawę będzie można zamocować ściskami do stołu, tworząc stacjonarne mocowanie podobne do imadła. Dwa takie przyrządy zamocowane do stołu warsztatowego w odpowiedniej odległości od siebie umożliwią zamocowanie dłuższej deski lub wyciętego pasa z płyty drewnopochodnej.

Skrobak z gwoździ

Klejone powierzchnie, np. drewna, powinniśmy zszorstkować. Możemy w tym celu przeciągnąć po nich drewnianym klockiem z wbitymi zaostrzonymi gwoździkami. Na powierzchni powstanie wiele rys, a tym samym uzyskamy odpowiednią przyczepność kleju. Ten przyrząd będzie bardzo pożyteczny przy przygotowaniu dużych powierzchni płaskich, takich jak płyty drewnopochodne lub szerokie deski.

Przechowywanie płyt

Wszelkiego rodzaju płyty: gipsowo-kartonowe lub drewnopochodne powinny być przechowywane płasko złożone na podłożu na podkładkach z desek. Jeżeli jest to niemożliwe, to można je składować opierając o ścianę. Ale w takim wypadku ustawia się je skośnie opierając na kilku deskach. Bez takiego oparcia płyty będą się trwale wyginać i paczyć. Na ogół do podparcia płyt o wysokości 2,5 m i szerokości 1,2 m, wystarczy pięć desek o szerokości 10-15 cm, rozstawionych równomiernie na długości płyty i opartych pod kątem 60-75 stopni.

Łącznik z blachy

Jeżeli ramiaki wszelkiego rodzaju ram kleimy na styk czołami, to należy pomyśleć o wzmocnieniu takiego połączenia. Sama spoina klejowa może nie wytrzymać obciążenia. Sposobów wzmocnienia jest wiele. Jednym z nich jest wzmocnienie poprzez wbicie w obie części drewnianych fałdowanych blaszek metalowych. Oczywiście nierdzewnych. Blaszkę można pofałdować samodzielnie i zaostrzyć jedną dolną krawędź. Po tym blaszkę wbijamy młotkiem, aż całkowicie schowa się w drewno obu sklejanych części.