Matowanie farby

img11 (12)Zarówno farbę barwną, jak i lakier można zmatowić dosypując do nich talk. Stopień zmatowienia będzie zależeć od ilości talku, nie wolno jednak go sypać więcej niż 10% ilości farby. W trakcie malowania musimy zawartość naczynia co jakiś czas dokładnie mieszać, gdyż cięższy od lakieru lub farby talk będzie się odkładał na dnie naczynia. Pamiętajmy, aby tak sporządzonej farby nie nakładać zbyt grubą warstwą, szczególnie w narożach wewnętrznych.

Prowadzenie rur

Przy wszelkiego rodzaju remontach i przeróbkach instalacji wodociągowych i centralnego ogrzewania rury możemy poprowadzić w narożach przy podłodze i odpowiednio ukryć. Najłatwiej rury zamocować uchwytami do istniejących listew cokołowych, a następnie przysłonić drewnianym korytkiem zbitym lub skręconym z trzech listew. Korytko można również zamocować do listwy cokołowej. Samą osłonę trzeba starannie wykończyć lakierem lub też przykleić do niej paski dywanowej wykładziny podłogowej, takiej samej jaką pokryta jest podłoga.

Naprawa naroża

Równą i pionową krawędź naprawianego naroża uzyskamy, jeżeli do ściany przyłożymy drewnianą deskę i według jej krawędzi nałożymy szpachlą zaprawę cementowo-wapienną lub gipsową. Następnie ją wygładzimy pacą lub szlifujemy papierem ściernym. Jeżeli tynk jest odbity na obu ścianach, to po zaszpachlowaniu miejsca na jednej z nich przenosimy deskę na tę ścianę i znów według niej szpachlujemy miejsca na drugiej. Przed szpachlowaniem powierzchnię muru należy zmoczyć czystą wodą.

Profile narożne

O dokładnym zeszlifowaniu pod kątem 45 stopni krawędzi płytek ceramicznych układanych w narożach zewnętrznych można już zapomnieć. Bardziej trwałe i estetyczne wykończenie takiego naroża tworzą specjalne profile zwane też listewkami. Produkuje się je z tworzywa sztucznego lub metali kolorowych. Listewki te mogą mieć krawędź zaokrągloną (ćwierćwałek) lub płaską z lekko zaokrągloną krawędzią. Ważne jest, aby wielkość profilu, czyli wysokość zaokrąglenia dobrać do grubości płytki.