Wiercenie szkła z chłodzeniem

img17 (8)Do wiercenia otworów w szkle wykorzystuje się specjalne wiertła piórowe, zamocowane w uchwycie wiertarki wolnobieżnej. Pomocą w wierceniu jest terpentyna wlana do wewnątrz obramowania utworzonego z kitu szklarskiego lub plasteliny. Wałeczek powinien utworzyć obramowanie o średnicy około 10 cm i wysokości 1 cm. Wewnątrz niego nalewamy terpentynę, warstwą o grubości około 5 mm.

Sprawniejsza piłka

Przy wielu cięciach ręczną piłą włosową wygięcie kabłąka może być niewystarczające. Może się tak zdarzyć, gdy będziemy chcieli ciąć kawałek większej płyty równolegle do jej dłuższego boku. Jednakże sam kabłąk można zgiąć pod kątem prostym. W niczym to nie pogorszy sprawności narzędzia, a umożliwi właśnie długie przecinania. Przy drobnych pracach np. modelarskich kabłąk wystarczy wygiąć pod mniejszym niż 90 stopni kątem.

Lejek dozujący

Jeżeli w zwykłym lejku zamontujemy korek na trzpieniu, otrzymamy specjalny lejek dozujący. W każdej chwili łatwo będzie zamknąć, wypływ płynu z lejka i ponownie go otworzyć. Korek trzeba dokładnie ostrugać i oszlifować dopasowując kształtem do stożka lejka. Trzpień z długiego gwoździa wbijamy w korek i przetykamy przez górną poprzeczkę. Po uniesieniu trzpienia z korkiem nastąpi wypływ płynu wlanego do lejka.

Mieszacz do farby w puszce

Drobne i krótkie pilniczki iglaki najwygodniej osadzać w uchwycie drewnianym za pośrednictwem zwykłego plastikowego kołka rozprężnego. Wsunięty koniec pilnika rozepchnie kołek i zakleszczy całość. Przy takim zamocowaniu łatwo będzie wysunąć pilnik i pracować nim w razie potrzeby bez uchwytu. Łatwo będzie również w ten sam uchwyt wsunąć pilnik – iglak o innym kształcie przekroju poprzecznego, potrzebny do innego rodzaju pracy.

Mocowanie iglaka w uchwycie

Drobne i krótkie pilniczki iglaki najwygodniej osadzać w uchwycie drewnianym za pośrednictwem zwykłego plastikowego kołka rozprężnego. Wsunięty koniec pilnika rozepchnie kołek i zakleszczy całość. Przy takim zamocowaniu łatwo będzie wysunąć pilnik i pracować nim w razie potrzeby bez uchwytu. Łatwo będzie również w ten sam uchwyt wsunąć pilnik – iglak o innym kształcie przekroju poprzecznego, potrzebny do innego rodzaju pracy.

Znacznik do walców

Aby dokładnie wyznaczyć środek na czole walca, możemy się posłużyć prostym przyrządem z kawałka płyty. Przecięcie się dwóch wykreślonych linii przy ramieniu przyrządu wyznaczy poszukiwany środek. Korpus tego przyrządu warto wyciąć z cienkiej sklejki modelarskiej. Do spodu korpusu mocujemy dwa krótkie trzpienie oporowe. Jednakże ważne jest, aby oba trzpienie ustawić dokładnie symetrycznie względem krawędzi korpusu, przy której wykreślamy linię.

Docisk przy frezowaniu

Przy frezowaniu konieczny jest stały docisk drewnianego elementu bezpośrednio nad frezem. Można to uzyskać, montując w prowadnicy sprężynowy docisk z drutu, pod który wsuwa się obrabianą część. Aby zapewnić właściwą siłę docisku należy dobrać średnicę drutu oraz sposób wygięcia docisku. Docisk powinien być tym silniejszy, im większa średnica freza i jego długość, a tym samym większe siły frezowania.

Tampon do politurowania

Do politurowania konieczny jest tampon. Do jego wykonania potrzebny będzie kawałek niepylącego, najlepiej mocno spranego płótna lnianego oraz kłaczki naturalnej wełny. Płótnem owija się kłaczki, tworząc tampon potrzebnej wielkości. Przed owinięciem kłaczki trzeba bardzo dokładnie wypłukać w wodzie z dodatkiem proszku do prania lub płynu do mycia naczyń, a następnie wysuszyć. Szmatkę w górnej części wiąże się sznurkiem.

Obrotowa szczotka szlifierska

Obrotowa szczotka szlifierskaWnętrze rury można z rdzy oczyścić prostym przyrządem z trzpienia metalowego z przełkniętymi paskami płótna ściernego. Zamocowany w uchwycie wiertarki, łatwo wsunąć do wnętrza rury. Wirujące paski usuną rdzę dokładnie. Dobre narzędzie tego typu uzyskamy już przy zamocowaniu na trzpieniu jednego paska. Jednakże lepsze rezultaty będą wtedy, gdy w trzpieniu zamocujemy kilka krótszych pasków.

Wzornik do wykładania schodów

wykładziny podłogowe na schodachUkładając wykładziny podłogowe na schodach, lepiej wcześniej wyciąć z kartonu lub papieru odpowiednie wzorniki, kształtem odpowiadające poszczególnym stopniom schodów. Szczególnie jest to polecane dla stopni schodów krętych i zabiegowych, w których każdy stopień ma inny kształt. W niektórych wypadkach układamy wykładzinę, wywijając ją na podstopnice. W takim wypadku trzeba wielkości wywinięć uwzględnić na wzorniku.