Montaż cokołów

Montaż cokołówListwy cokołowe tworzące wykończenie podłogi przykleja się do ścian różnego rodzaju klejami lub też przykręca kotwami rozprężnymi. Najlepsze mocowanie uzyskujemy stosując do przyklejania klej do luster. Ten klej charakteryzuje się największą siłą wiązania do większości podłoży i przyklejanych elementów. Jak większość klejów jest konfekcjonowany w kartusze z tworzywa sztucznego. Kto raz pozna własności tego kleju, ten będzie stosował go w wielu typowych pracach domowych. A może znaleźć naprawdę wszechstronne zastosowanie.

Listwy przysufitowe

Ściany pokryte tapetami można wykończyć przyklejając specjalne listwy wieńczące ze styropianu. Mają one różne kształty i szerokości. Przykleja się je na styku ściany z sufitem (w górnym narożu) pod kątem 45 stopni. Do przyklejenia można zastosować dowolny klej, którym przykleja się ociepleniowe płyty styropianowe. Można też zastosować klej typu Wikol. Listwami można ozdabiać również pomieszczenia malowane farbami emulsyjnymi, gdyż i je można pomalować wraz ze ścianami i sufitem w czasie remontu mieszkania.

Nakładanie baranka

Dekoracyjność elewacji ścian zewnętrznych budynku osiąga się często nakładając tynk tzw. baranek. Jest stosunkowo często stosowany w naszym budownictwie. Nakłada się go na powierzchnię otynkowaną tynkiem tradycyjnym i zatartą na gładko. Najprościej nakłada się go za pomocą miotełki brzozowej. Jej witki zanurza się w rzadkiej zaprawie tynkarskiej, a następnie uderza w drewniany drążek trzymany w drugiej ręce. Narzucone w ten sposób na ścianę kropelki tworzą właśnie ową nakrapianą fakturę dekoracyjną.

Układanie sidingu

Podczas układania sidingu, czyli plastikowych paneli elewacyjnych, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Muszą one być przybijane nierdzewnymi gwoździami papowymi w odstępach nie większych niż 50 cm. Dolny panel tuż nad cokołem wsuwa się w specjalną listwę startową przybitą do ściany. Końce paneli wsuwa się w wewnętrzne lub zewnętrzne narożniki o odpowiednich wymiarach. Specjalnymi listwami wykańcza się obrzeża okien i drzwi. Wszystkie te elementy chronią izolację cieplną przed wilgocią.

Elewacja z desek

Jedną z bardziej estetycznych elewacji domów jednorodzinnych jest okładzina z iglastych desek umocowanych pionowo na zakładkę w taki sposób, że deski w pierwszym rzędzie przykrywają krawędziami te w drugim. Pamiętajmy jednak podczas przybijania desek, że w każdym rzędzie gwoździ należy przybijać deskę tylko jednym gwoździem, nigdy dwoma. Umożliwi to swobodne rozszerzanie się drewna pod wpływem działania zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie zmiennej wilgotności w czasie opadów.

Maty szklane

Coraz większe uznanie znajdują maty szklane, zwane też tapetami szklanymi. Nakleja się je na ściany i maluje farbami. Ich sploty nadają powierzchni ciekawe faktury przestrzenne. Wzmacniają też stare powierzchnie o niewielkiej wytrzymałości, których nie dałoby się malować tradycyjnie. Tapety nakleja się na ścianę na styk, starannie dopasowując styki sąsiednich brytów. Można je malować farbami emulsyjnymi lub akrylowymi za pomocą wałka futerkowego lub pędzla ławkowca.