Łukowe ścianki działowe

Łukowe ścianki działoweW ofercie wielu firm można znaleźć specjalne, cienkie płyty gipsowo-włóknowe. Z nich można wykonywać wszelkiego rodzaju ścianki działowe i instalacyjne o łukowych kształtach. Płyty łatwo wyginać promieniami nie mniejszymi niż 60 cm. Do budowy ścianek trzeba też użyć specjalnych stalowych profili posadzkowych z nacięciami, umożliwiającymi wyginanie profilu w łuk. Oczywiście dolny profil mocujemy kotwami do podłoża i wsuwamy słupki pionowe tak samo jak przy budowie standardowych ścianek prostych.

Tapetowanie za grzejnikiem

Tapetowanie za grzejnikiemŚciany za grzejnikami na ogół się nie tapetuje. Bowiem zbyt wysoka temperatura powierzchni powoduje odklejanie tapety. Jeżeli jednak jest to wymagane z różnych względów, to ponacinanie przyklejonego brytu w pasy ułatwi wsunięcie dołu tapety za grzejnik i prawidłowe dociśnięcie do ściany. Tapetę nacinamy pasami o szerokości 10-15 cm. Kolejno przykleja się poszczególne pasy, do ściany również pokrytej klejem. Jednakże tapetujemy naprawdę, gdy jest to konieczne.

Mocowanie boazerii

Stary sposób mocowania listew boazeryjnych poprzez przybijanie ich gwoździami wpuszczanymi skośnie we wpusty powinien już odejść w zapomnienie. Jest bowiem zbyt pracochłonny. Wygodniej jest stosować specjalne spinki-klamry mocujące. Ząbek takiej klamry wsuwamy we wpust listwy, deski lub panela ściennego, a następnie klamrę przybijamy lub przykręcamy do listwy podkładowej zakotwionej do ściany. Wsunięty we wpust ząbek klamry nie utrudnia wsunięcia pióra następnej listwy lub panela boazeryjnego.

Dosuwanie desek podłogowych

Przy układaniu desek podłogowych ważne jest staranne ich dosuniecie tak, aby uzyskać jak najmniejsze szczeliny pomiędzy sąsiednimi. Dlatego też przed przybiciem gwoździami do legarów każdą deskę należy dociągnąć do wcześniej ułożonej, najlepiej za pomocą drewnianych klinów wbijanych pomiędzy nią a klocek oporowy przybity do legara podłogowego. Oczywiście dociągamy kolejno na każdym legarze. Deski równe, starannie i dokładnie ostrugane można dociągać po dwie lub trzy sztuki.

Złącza wzdłużne

Belki i krawędziaki o różnych wymiarach w przekroju poprzecznym można łączyć na długości tradycyjnymi złączami ciesielskimi lub też stalowymi złączami różnych typów przykręcanymi do drewna wkrętami. Najczęściej stosowane są dwa łączniki, warte polecenia. W pierwszym przypadku dwa wsporniki są przymocowywane do boków belek. Gdy chcemy, aby połączenie było niewidoczne należy zastosować drugi typ łącznika montowany w głębokich wycięciach prostopadłych do czół obu belek.

Wyginanie drewna nad parą

img14 (9)Cienkie listewki można wyginać bez obawy o ich pęknięcie, podgrzawszy je uprzednio w obłoku pary wytworzonej przez gotującą się wodę. Im listewka ma większy przekrój, tym dłużej ją trzeba podgrzewać. W każdym wypadku listewki należy wyginać stopniowo. Najpierw dobrze podgrzać i nieznacznie wygiąć, po czym ponownie podgrzewać i wyginać coraz bardziej. Jedynie przy wyginaniu w duże łuki i promienie możemy podgrzać jednorazowo.

Zapobieganie odkręceniu się nóg

stolikAby nie dopuścić do niepożądanego odkręcania się nóg w stoliku pod wpływem drgań, już podczas montażu mebla warto pod nogi w miejscu wkręcania podłożyć gumowe podkładki. Takie podkładki możemy też wyciąć z cienkiego arkusza tworzywa sztucznego np. wykładziny podłogowej z PCW i silnie dokręcić tak, aby ścisnąć podkładki. Ich sprężystość uniemożliwi odkręcanie się nóg pod wpływem drgań występujących w czasie użytkowania mebla.