Pokój dla gości

Przystosowanie jednego z pokoi lub wygospodarowanie i urządzenie części strychu zgodnie z wymogami stawianymi użytkowej przestrzeni mieszkalnej może służyć gościom, którzy chcą spędzić urlop w naturalnych wiejskich warunkach.
Żadne chyba wnętrze domu nie daje przy tym tak wielkich możliwości kształtowania przestrzeni, jak właśnie strych. Górne oświetlenie, dzięki któremu otrzymuje się obraz miękki i ciepły, można uzyskać wykonując w stromiźnie dachowej okna-świetliki, które jeśli są wykonane dobrze, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie zatrzymują śniegu i brudu oraz nie stwarzają kłopotów eksploatacyjnych.
Odpowiednio wyeksponowane i pomalowane odkryte belki i słupy dobrze dzielą przestrzeń na części, wnęki (z których każdą można inaczej wykorzystać) stanowią ponadto element dekoracyjny. Skosy, asymetria i podziały wewnętrzne strychu stwarzają możliwość wyposażenia go w meble niestandardowe. Jest tu ogromne pole do działania dla majsterkowiczów. Nie muszą to być meble skomplikowane, na wysoki połysk, wystarczy kilka kasetonów, skrzynek, stelaży, półek i trochę wyobraźni.

Pokój gościnny

Mała nocna szafka do tego celu nie wystarczy, dobrze jest umieścić w zasięgu ręki jakąś dogodną półeczkę.
W idealnie wyposażonym pokoju dla gości powinien znaleźć się również wygodny fotel; w wersji skromniejszej rolę tę może pełnić po prostu leżak, pokryty ładną tkaniną. Dopełnienie wyposażenia stanowi właściwe oświetlenie. Pokój gościnny powinien mieć kilka punktów światła – oświetlenie centralne, umożliwiające sprzątanie, korzystanie z szaf, zmianę ubrania oraz oświetlenie służące takim czynnościom, jak: czytanie, praca, wypoczynek.
Pokój gościnny nie zawsze mieści się na strychu; jeśli znajduje się na innej kondygnacji, powinien być usytuowany jak najdalej od strefy hałasów domowych i mieć w miarę możliwości niekrępujące wejście z sieni lub przedpokoju.
Przy kompletowaniu wyposażenia należy kierować się względami praktycznymi. Sprzęty powinny być solidne, proste i estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Klimat wnętrza utworzą odpowiednio zharmonizowane z otoczeniem drobiazgi: dzbanek z kwiatami, popielniczka, kolorowe zasłonki, dobra reprodukcja na ścianie, wytwór rękodzieła ludowego, ale przede wszystkim życzliwość i kultura gospodarzy.