Przewożenie rulonu wykładziny

Najtaniej, oczywiście, transportować wykładzinę podłogową własnym samochodem, np. na bagażniku dachowym. Aby przy tym rulon, szczególnie wykładziny PCW, nie uległ załamaniu, ułóżmy go na zwykłej drabinie przywiązanej do bagażnika. Można zamiast drabiny zastosować grubszą i szerszą deskę lub płytę. Rulon wykładziny trzeba starannie przywiązać w 3-4 miejscach. Przenośmy go też tak, aby nie uległ załamaniu.

Wzornik z papieru

Przy układaniu płytek lub arkuszy wykładziny podłogowej zachodzi często konieczność dokładnego odwzorowania kształtu powierzchni np. przy ościeżnicy drzwi. Dokładne jej odtworzenie można uzyskać posługując się cienką kartką papieru ponacinaną w cienkie paski. Przykładamy ją płasko do podłoża w pobliżu odwzorowywanego kształtu i odpowiednio zaginamy w narożu każdy wąski pasek papieru. Otrzymujemy dokładny wzornik, z którego już kształt łatwo przerysować na wykładzinę podłogową.

Podkładka pod zacisk

Do blatów kuchennych wykończonych płytkami ceramicznymi nie można przykręcać sprzętów kuchennych np. ręcznej maszynki do mielenia mięsa. Śrubowy zacisk mocujący maszynkę może bowiem spowodować pęknięcie płytki przy zbyt silnym dokręceniu. Dlatego warto w określonym miejscu blatu zamiast płytki ceramicznej przykleić mały kawałek twardego drewna estetycznie wykończony. W tym miejscu będziemy mogli przykręcać wszelkie potrzebne urządzenia bez obawy uszkodzenia wykładziny całego blatu.

Nieślizgająca się folia ochronna

Jeżeli podłogę mamy pokrytą wykładziną dywanową, przykrycie jej folią na czas malowania ścian może doprowadzić do przykrego w skutkach poślizgu. Aby się przed nim zabezpieczyć, brzegi folii zamocujmy taśmą dwustronnie klejącą. Taśmy przyklejamy do podłoża tuż przy ścianach. Lepiej jednak przykleić taśmy do listwy cokołowej lub podłogowej i wywinąć folię na ścianę. Po malowaniu łatwo będzie oderwać folię, a następnie i samą taśmę.

Posadzka z różnych materiałów

Bardzo ciekawe efekty estetyczne można uzyskać łącząc różne materiały podłogowe. Najczęściej stosuje się układy podłogowych płytek ceramicznych z kawałkami wykładzin dywanowych lub płytami mozaiki drewnianej. Przy wykonywaniu tego typu dekoracji musimy pamiętać o dokładnym zrównaniu powierzchni poszczególnych elementów, a także o zastosowaniu metalowych profili chroniących krawędzie elementów.

Uszczelnienie drzwi

Jeżeli w linii zamknięcia drzwi, pod wykładzinę dywanową podłożymy pasek odcięty od brzegu, otrzymamy niski próg doskonale uszczelniający spód zamkniętych drzwi. Pasek uszczelniający możemy wyciąć z innego miękkiego materiału np. pianki poliuretanowej odpowiedniej grubości. Pasek ten przykleja się klejem do podłoża w linii przymkniętych drzwi.

Nóż do cięcia wykładzin

Przy układaniu tekstylnych wykładzin podłogowych posługujemy się specjalnym nożem z wymiennymi płytkami tnącymi. Każda jest z jednej strony zaopatrzona w standardowe ostrze proste, z drugiej zaś – w hakowe, ułatwiające przecinanie wykładziny wzdłuż osnowy. Pamiętajmy, że w wielu nożach monterskich, zastąpienie standardowych ostrzy, ostrzami z hakami może przystosować je do cięcia wykładzin tekstylnych lub dywanowych.

Naciąganie wykładziny

Do napinania podłogowych wykładzin tekstylnych i dywanowych służy specjalny napinacz. Ząbkami, w które wyposażona jest jego przednia część wbija się napinacz w wykładzinę. Naciąga się ją pchając kolanem w tylną część i pomagając sobie również ręką, którą trzymamy to narzędzie. Dzięki temu możemy wywrzeć dość dużą siłę pozwalającą na równe ułożenie wykładziny nawet o większych grubościach i bardziej sztywnych. Pamiętajmy, że pracę napinania rozpoczyna się od środka pomieszczenia w kierunku wszystkich ścian bocznych.