Bezpieczne łączenie

img11 (10)Wbijając kilka gwoździ w twarde drewno, wzdłuż jednej linii możemy spodziewać się nieuniknionego rozszczepienia drewna wzdłuż słojów. Przed tym uszkodzeniem elementu z drewna można się zabezpieczyć wbijając gwoździe nie w jednej linii lecz przesunięte na boki. Przesunięcie kolejno wbijanych gwoździ z osi wzdłużnej elementu będzie łatwe w przypadku, gdy jego szerokość będzie większa.

Cięcie wyrzynarką po okręgu

Prosty cyrkiel do wyrzynarki elektrycznej można wykonać z kawałka deski lub pasa płyty. Wystarczy do niego przymocować dwie listwy, pod które się podsuwa stopkę wyrzynarki. Nóżkę takiego cyrkla stanowi gwóźdź wbity w płytę i przecinany materiał. Zmieniając miejsce wbicia gwoździa będziemy mogli przecinać przedmioty łukami o różnych średnicach. Listewki do umocowania stopki powinny mieć przekrój drewnianego kątownika.

Wzdłużne przecinanie wałka

img12 (10)Aby drewniany wałek bardzo dokładnie przeciąć równolegle do jego osi, można się posłużyć pierścieniem prowadzącym z cienkiej tulejki blaszanej lub z tworzywa sztucznego. Tulejka zasunięta na wałek i na górną krawędź brzeszczotu będzie stanowić bardzo wygodne prowadzenie dla piły. Do przecinania trzeba zastosować małą piłę płatnicę o drobnych ząbkach lub brzeszczot od ramowej piły do cięcia metali.

Kowadło z szyny

Kowadło z szynyZe starej szyny kolejowej, odpowiednio przyciętej i zeszlifowanej, można wykonać przydatne w warsztacie domowym kowadło. Warto poszukać różnego rodzaju szyn i wykonać np. duże kowadło z szyny żurawi budowlanych i małe z szyny kolejki wąskotorowej. Kowadło łatwo ukształtować przy pomocy szlifierki kątowej. Kowadło o większych wymiarach powinniśmy przykręcić czteroma wkrętami do drewnianego pieńka z twardego drewna.

Klocek do szlifowania naroży

Klocek używany do szlifowania papierem ściernym powinien mieć jeden brzeg ścięty skośnie. Ułatwi to szlifowanie różnych naroży wklęsłych. W warsztacie domowym warto przechowywać dwa takie klocki różnej wielkości obok klocków z powierzchnią wklęsłą i wypukłą. Klocki powinny być wykonane z miękkiego drewna, najlepiej lipowego lub topolowego. Można je wyciąć z korka technicznego.

Wyjmowanie gwoździ magnesem

Jeżeli drobne części metalowe przechowujemy w słoiczku, warto klejem dwuskładnikowym przykleić do spodu pokrywki blaszany uchwyt z kawałkiem magnesu. Po zdjęciu pokrywki mamy łatwy dostęp do przywartych do magnesu drobnych elementów. Do pokrywki mocujemy krótki uchwyt (dłuższy jest niewygodny) z magnesem. Przed otwarciem pojemnika potrząsamy nim, aby drobne części przywarły do magnesu.

Imadło ze ścisku trzpieniowego

Imadło ze ścisku trzpieniowegoMałe klocki drewniane możemy mocować do stołu zwykłymi ściskami stolarskimi z trzpieniem zamiast szczęki. Ściski takie służyły do mocowania przystawek do elektronarzędzi produkowanych w Polsce. Wystarczy wywiercić otwór na spodzie blatu stołu warsztatowego. Jeżeli dysponujemy kilkoma takimi ściskami, to można będzie mocować nawet długie deski, np. do strugania ich krawędzi bocznych.

Równy docisk na długim odcinku

img14 (10)Przy sklejaniu długich części, pod ścisk podkłada się grubszą listwę, a pod jej końce – cienkie podkładki. W ten sposób za pomocą jednego ścisku wywieramy nacisk na całej długości klejenia. Jednakże tego typu podkładki nie powinny być grubsze niż 5-8 mm. Listwa dociskająca musi mieć grubość nieco mniejszą od sklejanych części.