Zagospodarowane poddasze

Zagospodarowane poddaszeNa poddaszach z dużymi skosami ścian dochodzącymi nisko do podłogi możemy również wykorzystać przestrzeń za wszelkiego rodzaju szafkami i kredensami ustawionymi przy ścianach, w których znajdują się szuflady. Otóż można wykonać lub wymienić typowe szuflady na dłuższe sięgające poza korpus mebla i dochodzące aż do niskiej ścianki pionowej poddasza. Oczywiście w rym wypadku tylna ścianka mebla jest zbędna, ale tylko w części mebla z szufladami.

Szafa na poddaszu

Wydawać by się mogło, że wykonanie szafy z drzwiami przesuwanymi na ścianie skośnej poddasza jest niemożliwe, gdyż nie można zapewnić prowadzenia górnej części drzwi w szynie. Jednakże oprócz prowadzenia dolnego wykonujemy drugie na odpowiedniej wysokości. W tym wypadku szynę prowadzącą mocuje się do sztywnej półki, zaś rolki toczące się w szynie do tylnej strony drzwi przesuwanych. Ciężar całych drzwi przesuwanych będzie przenosić dolna szyna zamocowana kotwami rozprężnymi do podłogi.

Przestrzeń wentylacyjna

Przy różnych sposobach ocieplania połaci dachowych trzeba przewidzieć szczelinę wentylacyjną pomiędzy odeskowaniem dachu, a warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej lub szklanej. Płyty wełny wsuwa się między krokwie. Aby nie dotykały odeskowania w narożach trzeba przybić do boków krokwi małe listewki o grubości 2-3 cm. Gdy rozstaw krokwi jest duży, większy od 60 cm, warto przybić do spadu odeskowania również trzecią listewkę o takiej samej grubości i szerokości 2 cm pośrodku dwóch bocznych.

Przewietrzanie boazerii

Dla uzyskania dobrej trwałości i żywotności boazerii drewnianych układanych w mieszkaniach powinno się przewidzieć wentylację spodu listew lub desek. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach zimniejszych i zawilgoconych. Aby zapewnić przepływ powietrza poziome listwy podkładowe przykręca się do ściany w odstępach równych 2-2,5 cm. Można też wywiercić w listwach otwory lub wyciąć prostokątne szczeliny, pomiędzy którymi będzie swobodny przepływ powietrza od dołu ku górze boazerii.

Przewietrzanie podłogi

W budynkach mieszkalnych, szczególnie rekreacyjnych wykonuje się podłogi z desek iglastych na gruncie. Oznacza to, że deski są przybijane do legarów usytuowanych na słupkach nośnych. Pod deskami tworzy się pusta przestrzeń. Aby zapobiec korozji biologicznej desek powinniśmy pomyśleć o przewietrzaniu spodu podłogi. W tym celu należy w jednej ze ścian bocznych wykonać kanał, którym pod podłogę będzie się przedostawało ciepłe powietrze. Po opłynięciu jak największej przestrzeni pod deskami powinno być ono wyprowadzone kanałem wentylacyjnym do komina.