Wbijanie szpilek szklarskich

img15 (6)Przy wbijaniu gwoździ szklarskich młotek jest przesuwany po szybie. Aby jej nie zbić lub porysować, podłóżmy pod niego kawałek miękkiej tekturki o odpowiednich wymiarach. Szpilki należy wbijać małym cienkim młotkiem szklarskim lub modelarskim. Jeżeli nabierzemy wprawy podkładka tekturowa okaże się zbędna – młotek będzie się przesuwał bezpośrednio po szybie.

Cięcie krzywoliniowe szkła

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale szkło budowlane można przecinać skutecznie zwykłymi nożyczkami domowymi. Można nimi z większej tafli wycinać dowolne kształty krzywoliniowe. Wystarczy jedynie płytkę szklaną i nożyczki zanurzyć w większym naczyniu wypełnionym wodą. Bardzo łatwo, tak jak papier, przetniemy szybę szklaną o grubości 2-2,2 mm. Dużych sił i mocnych nożyczek trzeba użyć przy szybach większej grubości. Wadą tego typu cięcia jest całkowite stępienie ostrzy nożyczek.

Szyby zespolone

Szyby zespoloneW nowoczesnych oknach prawie wyłącznie montuje się tzw. szyby zespolone, czyli rodzaj zestawu szyb sklejonych ze sobą. Wybierając okno powinniśmy określić czy wymagamy jedno-, czy dwukomorowej szyby zespolonej. Jednokomorowe są sklejone z dwóch szyb, dwu- z trzech szyb zwykłych rozdzielonych przekładkami. Izolacyjność termiczna i akustyczna zależy od grubości szyb i odstępu między nimi. W oznaczeniu szyby zespolonej np. 6x12x6, liczby pierwsza, trzecia określają grubość szyby w milimetrach, druga zaś – odstęp między nimi.

Okna połaciowe

Okna połaciowe przeznaczone są do montowania w skośnych połaciach dachowych pomiędzy krokwiami. Tworzą oświetlenie pomieszczeń na zagospodarowanym poddaszu. Montuje się je po usunięciu części pokrycia dachowego. Są łatwe do zamontowania np. w porównaniu z budową w połaci dachowej typowej lukarny. Możemy zastosować różnego rodzaju okna o różnym sposobie otwierania. Najbardziej korzystne w obsłudze są te, które otwiera się na dole i wychyla na zewnątrz wokół górnej osi obrotu, a także obraca się o 180°.

Pzycinanie listew

Do przecinania możemy listwę lub łatę ułożyć płasko na stole, bądź wysunąć ją odcinanym końcem poza blat stołu. W każdym jednak wypadku listwa będzie się przesuwała podczas cięcia. Aby temu zapobiec musimy silnie lub nawet bardzo silnie przytrzymywać ją ręką, co jest dość uciążliwe. Uwolnimy się od tej konieczności, jeżeli listwę oprzemy o przednią listewkę oporową w przyrządzie z kawałka deski. Jeszcze lepsze warunki do pracy uzyskamy przybijając dodatkową listewkę oporową do spodu deski – przyrządu.