Wzmocnienie naroży ramy

img12 (11)Mocne połączenie uzyskamy przy sklejaniu ramy, wklejając w naroża cienkie kawałeczki drewna lub sklejki. Wklejki te wsuwamy w szczeliny wycięte w niej i posmarowane klejem. Po zaschnięciu kleju wystające części wklejki należy obciąć. Dla silnego połączenia obu części ramy musimy wykonać przecięcie o grubości 2-3 mm i głębokości co najmniej równej połowie długości styku obu ramion.

Proste zawieszenie obrazu

Przybijając pojedynczą zawieszkę do każdego obrazka zawieszonego na ścianie trudno dokładnie wymierzyć takie położenie zawieszki, w którym obraz zawiśnie równo. Dlatego warto w jednym z rogów ramy na spodzie przykleić lub przybić plasterek korka od butelki. Stworzy dodatkowe tarcie, a tym samym uniemożliwi przekrzywianie się obrazka zawieszonego na ścianie. W ten sposób możemy zlikwidować nawet bardzo duże przechylenie ciężkiego obrazu, ale przyklejając dwa korki w obu dolnych narożach.

Renowacja drzwiczek

Stare zniszczone drzwiczki szafek kuchennych łatwo poddać renowacji. Wystarczy wyciąć w nich duży otwór. Powstanie rodzaj ram, w którą oprawiamy ładną, kolorową i wzorzystą szybę. Od czoła obramowujemy ją ozdobnymi listewkami profilowanymi. Można też skleić z nich szczebelki dzielące szybę na mniejsze pola, zyskując dodatkowo element ozdobny. Listewkami mocuję się też szybę od tylnej strony ramy. Samą ramę trzeba niekiedy też wykończyć np. naklejając pasy okleiny, bejcując i lakierując.

Transportowanie ramy oszklonej

W czasie transportu luster i szklonych obrazów warto na powierzchnię szklaną nakleić kilka krzyżujących się pasków szerokiej taśmy klejącej. Zapobiegną pęknięciu szkła pod wpływem drgań. Nawet pomimo takiego zabezpieczenia, duże przedmioty powinniśmy transportować nie ułożone płasko, lecz ustawione pionowo na krawędzi i zabezpieczone przed upadkiem. Zawsze w taki sposób transportujemy oszklone okna i drzwi.