Preferencje w wyborze koloru mieszkania

kolor pokojObecnie we wnętrzarstwie, po latach „panowania” mieszkań prawie całkowicie białych, preferuje się kolory ciemniejsze. Ideałem byłby duży dom, podzielony na strefy – jasną i ciemną, z pokojami o różnych nastrojach kolorystycznych. Nie jest to możliwe do zrealizowania w standardowych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Pozostaje jeszcze zasada złotego środka, czyli stosowanie jasnych kolorów na dużych płaszczyznach i ciemnych jako drobnych akcentów barwnych. Przede wszystkim odnosi się ona do relacji ściany, sufit – meble, detale, ale można też używać połączeń ciemnych i jasnych barw w sposób mniej konwencjonalny.
Dobre efekty we wnętrzu uzyskuje się podkreślając kolorystykę jednej z czterech ścian pomieszczenia „pełnym” kolorem (np. ciemny brąz, zieleń, granat), który stanowi doskonałe tło ekspozycji dzieł sztuki i innych domowych kolekcji. Podobnie można przy użyciu barw żywych, nasyconych wydzielić z kuchni kącik jadalny, w pokoju dziennym – wypoczynkowy itp. Zasada kontrastowania kolorów jasnych i ciemnych jest wykorzystywana też w pomieszczeniach utrzymanych w tonacji nasyconej. Należy tam stosować jasne akcenty barwne – zasłony, meble itp.
Przy wyborze zestawu kolorów obowiązuje też zasada używania barw chłodniejszych, z gamy błękitów, zieleni, szarości w pokojach o dużym nasłonecznieniu, otwartych na południe oraz barw ciepłych, z rodziny żółci, czerwieni, brązów w pomieszczeniach północnych. I wreszcie najciemniejszy kolor stosuje się na podłodze w celu „osadzenia” pokoju w przestrzeni, najjaśniejszy na suficie, a wszelkie tony pośrednie zachowuje się dla ścian oraz detali, mebli i tkanin.
Oczywiście nie są to sztywne reguły; wszystkie inne pomysły mogą być równie dobre. Nie należy jednak na teren wnętrza mieszkalnego przenosić kontrastowych, żywych, szokujących rozwiązań kolorystycznych podpatrzonych w teatrze, kawiarniach, nocnych klubach itp. Nie wolno bowiem zapominać o tym, że w domowym klimacie barw przebywa się przez większość dni w roku – stąd sugestia wybierania kolorów stonowanych, gdyż te są bardziej przyjemne dla oka.