Przyklejanie laminatu

img17 (10)Arkusz, np. laminatu, trzeba przy klejeniu klejem kontaktowym przyłożyć od razu ściśle w wyznaczonym miejscu. Po przyłożeniu nie da się go przesunąć. Najlepiej go oprzeć na dwóch cienkich listewkach, dokładnie dopasować, docisnąć środek arkusza i wtedy listewki wysunąć. Do tego celu trzeba zastosować listewki modelarskie o przekroju 1×1 cm. Pamiętajmy o podłożeniu listewek wtedy, gdy warstewki kleju zarówno na płycie jak i laminacie zdążą przeschnąć.

Dobijanie paneli podłogowych

Jeżeli laminowane panele podłogowe dociągamy za pomocą kawałka odciętego panela, w który uderzamy młotkiem, to trzeba ten kawałek ułożyć spodem do góry. To zabezpieczy przed niszczeniem krawędzi laminatu przy dobijaniu. Przy ułożeniu laminatem ku górze może występować uszkodzenie krawędzi samego panela. Uszkodzenia będą niewielkie, ale dobrze widoczne na krawędzi laminatu w postaci odszczepień laminatu.

Zawieszanie szafek

O estetyce kuchni decyduje też bardzo równe zawieszenie na ścianie szafek kuchennych. A nie jest to takie proste, gdy wieszamy każdą oddzielnie na hakach wkręconych w kołki rozprężne zakotwione w ścianie. Równo zawiesimy je mocując na hakach wkręconych w grubszą deskę. Ta z kolei musi być przytwierdzona do ściany, najlepiej 2-3 stalowymi kotwami rozprężnymi. Haki w deskę łatwo wkręcić w ściśle określone miejsce, łatwiej też skorygować ich położenie. Dolne części szafek przy takim zawieszeniu musimy podeprzeć drugą deską, grubości tej samej co nośna.

Przycinanie forniru

Przycinanie forniruWszelkie przycinanie forniru szczególnie cienkiego niesie za sobą niebezpieczeństwo jego pękania wzdłuż słojów. Aby tego uniknąć do cięcia można użyć bardzo ostrego noża przeciąganego bardzo płasko. Lepiej jednak użyć specjalnej, małej piłki do cięcia forniru. Tnie się nią przesuwając tak samo, jak nóż wzdłuż drewnianej, prostej listwy. Piłka ma bardzo małe, ostre ząbki tnące, nie rozchylone na boki. Zamiast piłki do cięcia można użyć również noża z drobnymi ząbkami. Oba narzędzia powinny być bardzo ostre.

Podwieszanie zasłon

Długich zasłon i firanek rozpiętych na karniszach okiennych nie trzeba każdorazowo zdejmować przy wszelkiego rodzaju pracach np. myciu szyb, regulacji zawiasów i okuć czy też malowaniu ram. Wystarczy jeżeli na karniszu zawiesimy zwykły wieszak ubraniowy i na nim podwiesimy zasłonkę lub firankę tak, aby uniosła się jak najwyżej. W ten sam sposób można będzie podwiesić również zasłonkę lub firankę zsunięte na boki. Takie podwieszenie można też zastosować, gdy zawieszamy na karniszu mokrą, upraną firankę.

Zawieszanie szafki

Ciężkie szafki, wypełniane również ciężkimi przedmiotami musimy zawiesić na ścianie w inny niż standardowy sposób. Jednym ze sposobów jest : przykręcenie do tyłu szafki listwy o przekroju trapezowym. Inną również trapezową listwę kotwi się do ściany. Mocowanie obu listew powinno być mocne i pewne. Szafkę zawiesza się zahaczając obie listwy o siebie. Jeżeli zawieszamy kilka szafek w ciągu to do ściany należy zamontować jedną, długą listwę nośną, ale o odpowiednio dużym przekroju poprzecznym.

Wygodny pantograf

Bardzo praktycznym i wygodnym w obsłudze jest pantograf montowany we wszelkiego rodzaju wysokich szafach i garderobach. Pozwala przechowywać ubrania na większej wysokości, a tym samym bardziej racjonalnie zagospodarować przestrzeń. Pantograf z zawieszonymi ubraniami opuszcza się do poziomu za pomocą dłuższego uchwytu. W tej pozycji można łatwo zdjąć lub zawiesić wieszaki z ubraniami, a następnie podnieść pantograf do górnej pozycji pod sufitem. W tej pozycji jest podtrzymywany sprężyną.