Pojemniki na śmieci metalowe, drewniane, plastikowe i betonowe

Metal. Najczęściej używa się blachy stalowej do budowy osłon i drutu stalowego, z którego wykonuje się kosz ruchomy. Najlepszym trwałym zabezpieczeniem stali przed korozją jest galwaniczne pokrycie elementów cynkiem, czyli ocynkowanie. Zewnętrzną powierzchnię koszy ocynkowanych można malować różnymi emaliami w celu nadania określonej barwy. Zabezpieczanie osłon przed korozją farbami antykorozyjnymi jest mniej skuteczne niż ocynkowanie i musi być po pewnym czasie powtarzane. Kosze siatkowe można też zabezpieczać przed korozją przez pokrycie powłokami plastykowymi, nie są one jednak ognioodporne. Osłony zewnętrzne pojemników mogą być również wykonywane z blach aluminiowych.
Niekiedy stosuje się kosze jednoczęściowe o konstrukcji siatkowej, których powierzchnia jest pokryta nieprzezroczystą folią polietylenową, zwykle w kolorze ciemnozielonym kub czarnym.

Drewno. Z drewna wykonuje się najczęściej zewnętrzne części kosza. Zwykle są to listwy mocowane do ocynkowanych pierścieni stalowych. Drewno może być impregnowane i pomalowane lub niemalowane.

Tworzywa sztuczne. Do budowy koszy i pojemników dość powszechnie stosuje się obecnie włókna szklane wzmacniane żywicami syntetycznymi. Wyroby z nich znane są z dużej wytrzymałości mechanicznej, odporności na czynniki atmosferyczne i łatwości trwałego barwienia. Z tworzyw takich można wykonywać zarówno stałe części zewnętrzne, jak i ruchome części wewnętrzne koszy i pojemników.

Beton. Betonu używa się do budowy części zewnętrznych koszy i pojemników. Kosze i pojemniki betonowe projektuje się więc jako dwuczęściowe z ruchomym koszem siatkowym. Części betonowe wykonuje się jako monolityczne w specjalnych deskowaniach lub składa się z płyt prefabrykowanych grubości 3-6 cm. Powierzchnię betonu można obrabiać w różny sposób w celu nadania jej estetycznego wyglądu.